- Jedním z největších rizik softwarových projektů je riziko špatné definice požadavků. Tedy že dokončíme projekt včas a s plánovaným rozpočtem, avšak doručíme co nikdo nechtěl.
- Kvalitní change management: "V průběhu projektu nemáme se změnou požadavků problémy, protože máme výborný change management. Všechny nové požadavky rovnou zamítáme." (banka)
- Takhle nikdy ne! Zákazník souhlasí s agilním přístupem, to znamená na začátku se do detailu nedefinují požadavky na systém. Nicméně zákazník, chce pevný rozpočet.
SCRUM
- Pigs vs. chickens
- Scrum master (SM) - jeho rolí je odstraňování problémů, které tým má. Což může vést milnému závěru, že je týmovou sekretářkou, která všechno zařídí a o všechno se postará. Scrum master by měl tým vést k samostatnosti a současně ho tlačit do změn a vylepšení současných procesů. Nicméně všchny změny by měli být vysvětleny a odsouhlaseny týmem, direktivní nařízení změn by mohlo vést k sabotování změn samotnými členy týmu.
- Project owner - definuje směřování a cíl projektu. Vytváří seznam požadavků na projekt.
- ostatní členové týmu
User stories
Jako [kdo], chci [co], protože/abych...INVEST - by Bill Wake http://xp123.com/articles/invest-in-good-stories-and-smart-tasks/
Independent, Negotiable, Valuable, Estimable, Sized appropriately (small), testable
Tvorba odhadů
Odhadování trvání úkolů na základě člověkohodin má při použití agilních metodik několik nevýhod.- volné zadání - neumožnuje odhadnout úkoly, které nejsou detailně zadány a popsány. Pokud nevíme co přesně se má udělat nemůžeme přesně odhadnout počet člověkohodin.
- vazba na konkrétní lidi - Úkol musí být navázán na konkrétního člověka, který bude úkol zpracovávat. Každý pracovník má jiné tempo práce.
- nezohledňuje vývoj v týmu - Do odhadu se špatně zahrnují například nároky na komunikaci v týmu.
Samotné odhadování náročnosti úkolů provádí vývojový tým sám. Šikovnou metodou pro určení odhadů je například Planning poker.
Úkoly
- podporovat zastupitelnost lidí v týmu
- nastavit limit pro počet rozpracovaných ůkolů - špatné je když na konci sprintu máme množství rozpracovaných úkolů, nicméně žádný není hotový
- udržovat projektový backlog aktuální - přidávání/úprava úkolů, upřesnění odhadů
KANBAN
minimum plánování, pouze řešení úkolů. Minimalizace rozpracovaných úkolůZdroje
- Petr Flégr, PV201 Portálové technologie v praxi, Řízení projektů v Seznamu.cz
Doporučená literatura
- Blog Zuzany Šochové
- Mike Cohn, Recommentations not Rules, http://www.mountaingoatsoftware.com/blog/recommendations-not-rules
Žádné komentáře:
Okomentovat